Litery przestrzenne
Litery przestrzenne

Litery przestrzenne, litery blokowe, litery 3D - to spotykane nazwy określające napisy wykonane z samodzielnych liter, świecących własnym światłem. Litery mogą świecić od przodu, po bokach, do tyłu lub w sposób kombinowany. Każdy rodzaj świecenia daje inny efekt wizualny. Poniżej kilka przykładów świecenia liter.

 

 

Litery świecące od przodu, lub inaczej od frontu, są bardzo wyraźne i czytelne pod dowolnym kątem obserwacji. Krawędzie są ostro zarysowane i litery nie zlewają się ze sobą. Lico wykonuje się z pleksi o odpowiednim kolorze lub z pleksi białej oklejonej na żądany kolor translucentnymi foliami samoprzylepnymi.

 

 

 

 

 

 

 


 

Napis wykonany jest z nieprzepuszczalnych dla światła liter aluminiowych, neon oświetla zaś ścianę na której liery są zamontowane. Taki napis jest równie czytelny jak napis świecący od przodu, jednak intensywność światła jest znacznie mniejsza. Taki sposób podświetlenia zdaje egzamin wtedy, gdy napis nie "konkuruje" z innymi źródłami światła, które mogłyby zagłuszyć podświetlenie napisu.

 

 


Te litery świecą zarówno od przodu jak i z boku i tyłu. Wygląd napisu jest nieco "rozmyty" dlatego taki sposób podświetlenia warto stosować tylko wtedy, gdy napis jest oglądany z bliska. Z dalszej odległości może być nieczytelny.

 

 

 

 


Litery otwarte wykonane z aluminium, z widoczną rurą neonową najszęściej stosuje się w największych wymiarowo reklamach. Zaletą jest doskonała widoczność i umiarkowany w stosunku do rozmiaru liter koszt.

 

 

 

 

 


 

Techniki wykonania liter

-elcamet

-alurapid

-pleksi

-aluminium

powered by Novaton CMS